Jak po kryzysie stworzyć skuteczny system motywacji finansowej pracowników?

Stworzenie właściwego systemu motywacji ludzi w pracy  jest jednym z najistotniejszych i zarazem najtrudniejszych zagadnień w biznesie. Zarówno jeżeli chodzi o motywację finansową jak i pozafinansową.

W zeszłym roku autor znanej książki „Talent is overrated”- Geoff Colvin, jeden z czołowych dziennikarzy „Fortune”- wydał książkę „The Upside of the Downturn”. Colvin przedstawia w niej szereg ciekawych przykładów jak przedsiębiorcy mogą i powinni wykorzystać kryzys, aby przekuć go w sukces, który inaczej (w sytuacji bez kryzysu) nie byłby osiągalny.

Pojawia się wiele bardzo ciekawych spostrzeżeń na temat polityki HR w firmach w czasach kryzysu i porad jak mądrymi decyzjami w tym obszarze wykorzystać szansę stworzoną przez kryzys. Jak wiadomo bowiem słowo „kryzys”  oznacza w języku greckim, z którego się wywodzi zarówno zmaganie jak też znalezienie nowego rozwiązania (podobnie jak w języku chińskim, gdzie zapisuje się je za pomocą kombinacji dwóch znaków alfabetu oznaczających zarówno niebezpieczeństwo jak i szansę).

Jedne z najciekawszych spostrzeżeń Colvina odnoszą się do tego, jak firmy w trakcie kryzysu podeszły do zmian systemu wynagrodzeń swojej kadry zarządzającej. Autor przytacza przykład członka zarządu odpowiedzialnego za politykę HR w dużym koncernie przemysłowym , który to koncern zmniejszył wynagrodzenia kadry zarządzającej o 30 procent- wszystkim po równo.

Na zarzut, że zrównując ze sobą efektywnych i nieefektywnych menedżerów, firma  może stracić swoich najbardziej wartościowych ludzi na kierowniczych stanowiskach, którzy zostaną podkupieni przez konkurencję, wspomniany członek zarządu  stwierdził, iż istotnie obawiają się utraty talentów menedżerskich, ale istotniejsze dla firmy jest stworzenie czytelnego komunikatu dla szeregowych pracowników, że wszyscy w firmie traktowani są w solidarny sposób.

Zdaniem Colvina, który to pogląd osobiście podzielam, taka polityka jest bardzo ryzykowna i sprawdziłaby się jedynie w firmach o wieloletniej tradycji „zatrudniania na życie” i koncentracji na pracownikach. Zdaniem Colvin, w Stanach są to przeważnie firmy z tradycyjnych branż gospodarki. Przeważnie nie oferują najwyższych wynagrodzeń na rynku, natomiast pracownicy w tychże organizacjach są bardzo lojalni ze względu na wypracowaną latami kulturę firmy. Zastanawiam się, czy również w Polsce mamy  przykłady takich firm.

Jednocześnie „obcinanie” po równo wynagrodzeń nie sprawdza się zdaniem autora zupełnie w środowiskach, w których pieniądze są podstawowym motywatorem. Są to branże takie jak bankowość inwestycyjna, fundusze inwestycyjne etc.Na fali kryzysu pojawiła się jednakże uzasadniona opinia, iż wysokie bonusy w branży finansowej doprowadziły do podejmowania nadmiernie ryzykownych decyzji. Powstała zatem potrzeba uważnego przyjrzenia się bonusom wypłacanym w branży finansowej nadmiernie sowicie.

Mądrym posunięciem wydaje się zatem decyzja czołowego banku inwestycyjnego Morgan Stanley, który zmienił swoją politykę bonusową. Zamiast bonusu rocznego wypłacanego jednorazowo, bonusy roczne za dany rok wypłacane są teraz w ciągu 3 lat i część bonusu może zostać cofnięta. Taki system od lat działał w wielu firmach produkcyjnych, na przykład u producenta ciągników Deere, gdzie bonusy roczne top menedżerów uzależnione są od wyniku przedsiębiorstwa i uwzględniają czynnik kosztowy. Tutaj również bonus za dany rok wypłacany jest w ciągu 4 kolejnych lat. Taki system premiuje myślenie w kategoriach długoterminowych. Ciekawe, czy branża finansowa zacznie przejmować szerzej taki system premiowania.

Reklamy

0 Responses to “Jak po kryzysie stworzyć skuteczny system motywacji finansowej pracowników?”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
Reklamy

%d blogerów lubi to: