Trendy w rekrutacji na 2010 r.

Początek roku już wprawdzie dawno za nami, natomiast do tego wpisu skłoniły mnie wyniki badania opublikowanego na portalu www.recruitingtrends.com odnośnie rynku amerykańskiego, przeprowadzonego przez główny amerykański dziennik USA Today oraz CareerBuilder. Badanie zostało przeprowadzone wśród 2700 menedżerów HR i osób odpowiedzialnych za politykę zatrudnienia, głównie w dużych organizacjach. Główne tendencje, które badanie pokazało to: 33 % ankietowanych zamierza zwiększyć zatrudnienie pracowników posługujących się co najmniej jednym językiem obcym, 32 % stwierdza, iż zamierza bardziej skoncentrować się na zatrzymywaniu pracowników („retention”), 28 % stwierdza, iż zamierza wymienić mniej efektywnych pracowników. Odpowiednio 25 % i 24 % zamierza zwiększyć zatrudnienie pracowników czasowych i zwiększyć ilość praktyk w firmach. 9 % firm zamierza zatrudnić osoby odpowiedzialne za obecność firmy w mediach społecznościowych co jest nowością.

Zastanawiam się, jakie byłby główne trendy w rekrutacji na rok 2010 w Polsce ? Z badania przeprowadzonego przez Konfederację Pracodawców Prywatnych (www.kpp.org.pl/…/RAPORT_KPP_O_RYNKU_PRACY_W%20I_POLROCZU_2010_R_2.pdf) widać, iż generalnie zwiększenie zatrudnienia przewidują raczej mniejsze niż większe organizacje. Osobiście wydaje mi się, iż w tym roku na nieco większą skalę nastąpi  wymiana kadry menedżerskiej średniego i wyższego szczebla. Zaobserwujemy również duży wzrost zainteresowania mediami społecznościowymi jako najskuteczniejszym obecnie kanałem komunikacji marketingowej – również w Polsce firmy zaczną tworzyć odpowiednie stanowiska odpowiedzialne za obecność w tych mediach, natomiast trend ten powinien przyjść do nas z pewnym opóźnieniem. Na razie widać wzrost zatrudnienia w branży interaktywnej.

Myślę, również że zagadnienie sukcesji w firmach i przekazywania „know how” młodszym pracownikom przez starszych zyska na znaczeniu. Bezrobocie wśród młodych mocno skoczyło w zeszłym roku (pisaliśmy już o tym poprzednio), natomiast przyciągnięcie najzdolniejszych młodych pracowników, umiejętny ich coaching w miejscu pracy, biorąc pod uwagę, iż są oni przedstawicielami tzw. „pokolenia Y” oraz finansowanie ich zatrudnienia z funduszy UE- to wydają się być istotne tematy na 2010 r.

Reklamy

0 Responses to “Trendy w rekrutacji na 2010 r.”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
Reklamy

%d blogerów lubi to: