Parytety dla kobiet w biznesie ?

W ciągu ostatnich miesięcy bardzo wiele mówiło się w Polsce o partytetach dla kobiet na listach wyborczych. Według zwolenników takiego rozwiązania 50 % miejsc na listach wyborczych w wyborach parlamentarnych i samorządowych powinno być zarezerwowane dla kobiet.  Idea parytetów wywodzi się z państw skandynawskich, jednak została przeniesiona na grunt wielu innych krajów- wg tygodnika „Polityka” 40 państw na świecie wprowadziło w konstytucji lub ustawach zapis o udziale kobiet w życiu publicznym.

A czy ktoś zastanawiał się nad wprowadzeniem parytetów do zarządów i rad nadzorczych spółek ? Czy takie rozwiązanie ma sens ?

Jedynym krajem na świecie, który zdecydował się ustawowo zagwarantować prawo kobiet w radach nadzorczych spółek jest Norwegia. 1 sierpnia 2008 weszła tam w życie ustawa nakazująca spółkom publicznym (w uproszczeniu: notowanym na norweskiej giełdzie), aby w radach nadzorczych tychże spółek 40 % przedstawicieli posiadała każda płeć. Co ciekawe rozwiązanie to wprowadzili nie jak można by przypuszczać socjaldemokraci, lecz politycy konserwatywni.

Jak można się łatwo domyśleć do dzisiaj rozwiązanie to jest  mocno dyskutowane i uznawane za kontrowersyjne (nawet w samej Norwegii), podczas gdy parytety w polityce nie budzą już moim zdaniem aż tak silnych kontrowersji.

Jakie są zatem argumenty za ustawowym zwiększeniem roli kobiet w zarządzaniu przedsiębiorstwem ?

Zwolennicy parytetów argumentują następująco:

1.Kobiety są nastawione mniej konfrontacyjnie od mężczyzn, co pozwala podejmować władzom spółek bardziej wyważone decyzje. W myśl zwolenników tego poglądu decyzje, które zapadają w wyniku konsensusu są bardziej trafione ekonomicznie;

2.Kobiety są bardziej wyczulone na konflikt interesów w firmie, ich obecność we władzach spółek zapobiegnie skandalom powstającym na skutek popadnięcia w konflikt interesu, co chroni firmy przed ogromnymi, nieoczekiwanymi stratami z tym związanymi;

3.Kobiety przywiązują większą wagę do dobrych praktyk w zarządzaniu co zwiększa efektywność przedsiębiorstwa, a co za tym idzie rentowność.

Czy twierdzenia te mają uzasadnienie w badaniach ? Tak i nie, nie doszukałam się bowiem wielu badań potwierdzających te tezy, ale są badania, które część z nich potwierdzają. W 2002 Conference Board of Canada (kanadyjska organizacja typu think tank) przeprowadziła badania, z których wynika, że 94 % zarządów spółek, w których zarządach (w prawodawstwie anglosaskim nie ma rozróżnienia na zarząd i radę nadzorczą) zasiadały co najmniej 3 kobiety naciskało na przyjęcie formalnych wytycznych („guidelines”) odnośnie unikania konfliktu interesów przez zarząd, podczas, gdy tylko 58 % czysto „męskich” zarządów zadeklarowało chęć przyjęcia takich wytycznych. 72 % „damskich” zarządów przeprowadzało formalną ocenę prac zarządu, w porównaniu do 49 % zarządów „męskich”. Coś zatem jest na rzeczy.

A jakie jest Wasze zdanie? Czy znacie jakieś inne ciekawe badania na ten temat ? Zapraszam do dyskusji !

Reklamy

0 Responses to “Parytety dla kobiet w biznesie ?”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
Reklamy

%d blogerów lubi to: