Waga referencji w procesie rekrutacyjnym

Z moich rozmów z klientami wynika, że wcale nie tak dużo firm sprawdza referencje kandydatów w procesie rekrutacji. Czy warto to robić ? Zdecydowanie tak.

Referencje to świetne źródło informacji o kandydacie. Nie mogą być to tylko referencje papierowe. „Papierowe referencje”, czyli wydana w bliżej nieokreślonej przeszłości opinia nt. kandydata 🙂 ma sens tylko w sytuacji, gdy ocena kandydata jest w jakiś sposób mierzalna. Dla przykładu wiarygodne są moim zdaniem referencje wsytawione „na papierze” trenerowi przez grupę, w której prowadził szkolenie, gdzie jego praca jest oceniona w punktowej/cyfrowej skali ocen.

Referencje najlepiej jest sprawdzać w rozmowie, bezpośrednio u źródła. Kto powinien być źródłem referencji ? Z mojej praktyki wynika, że najlepiej, jeżeli referencji dostarczają 2 osoby-  bezpośredni przełożony i osoba zarządzająca „piętro  wyżej”. Ta ostatnia osoba nie miała bowiem w codziennej pracy bezpośredniej styczności z ocenianym kandydatem i ma na jego pracę/ osiągnięcia „spojrzenie z zewnątrz”. Nie będzie „kryła” kandydata i  przez to jest gwarantem obiektywizmu jego merytorycznej oceny. Bezpośredni przełożony może zaś z sympatii nie być do końca obiektywny. Osobie „o szczebel wyżej” może zaś być łatwiej pewne rzeczy powiedzieć wprost.

Czy jeżeli aplikujemy o pracę należy/warto podawać w CV  referencje ? W moje opinii nie. Lista  referencyjna w CV bardzo je wydłuża i może powodować wrażenie „popisywania się znajomościami”. Potencjalny pracodawca/rekruter sam powinien zapytać się kandydata o referencje. Jeżeli aplikujemy o pracę nie należy podawać, mimo że jest to bardzo częsta praktyka, referencji od „kolegów z branży”. Profesjonalny rekruter nie potraktuje tego odpowiednio poważnie. Tak naprawdę pomóc nam się sprzedać mogą tylko referencje od osób, z którymi pracowaliśmy/współpracowaliśmy- przełożonych, kolegów, klientów, zewnętrznych współpracowników/dostawców.

Reklamy

0 Responses to “Waga referencji w procesie rekrutacyjnym”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
Reklamy

%d blogerów lubi to: