Krytyczne błędy w dokumentach aplikacyjnych – cz. 1

Dzisiaj, zgodnie z obietnicą, pierwsza część z cyklu o przygotowaniu dobrych dokumentów aplikacyjnych. W internecie kandydaci mogą znaleźć mnóstwo porad jak napisać dobre CV i list motywacyjny, co zrobić aby aplikacja nie utonęła w morzu innych (czyli jak się wyróżnić), są nawet dostępne gotowe szablony. Dlaczego wobec tego chcę o tym napisać? Z praktyki wiem, że mimo powszechnego dostępu do informacji, w przygotowaniu dokumentów można nadal popełnić naprawdę sporo krytycznych błędów.
Dzisiaj 6 najważniejszych błędów w CV.

1. Format. Idealnie jeżeli jest to PDF, wtedy mamy pewność, że dokument będzie zawsze wyglądał tak, jak go zapisaliśmy. Wprawdzie CV wysłane w innym formacie nie jest błędem, ale ryzyko „zmasakrowania” dokumentu przez inny system operacyjny jest realne. Naprawdę.

2. Brak zdjęcia. CV bez zdjęcia jest „anonimowe”, trudniej zwrócić na nie uwagę pośród innych aplikacji. Kandydaci, którzy nie wysyłają CV ze zdjęciem, nie zapadają tak łatwo w pamięci jak pozostali, nawet jeżeli zostaną zaproszeni do dalszych rozmów. Jako wzrokowiec wiem, że takich kandydatów trudniej uaktywniam w mojej pamięci przy okazji innych procesów rekrutacyjnych.
Jakie zdjęcie zamieścić w CV? Takie, które pokazuje nas jako profesjonalistę i daje wyobrażenie o nas i o tym jak wyglądamy w sytuacjach zawodowych. Niekoniecznie musi to być zdjęcie legitymacyjne, ale nie sprawdzają się zdjęcia w sylwestrowych kreacjach i na nadmorskich plażach w shortach.

3. Brak danych kontaktowych w CV. Nie wymyśliłam tego niestety na potrzeby tego postu, otrzymujemy takie CV (!). Kandydat wpisuje dane np. tylko w e-mailu, który trafia do ogólnej skrzynki. Potem, jak wiadomo, rekruter odpowiedzialny za projekt musi odszukać dane kontaktowe w ogólnym e-mailu… Albo podawany jest tylko telefon lub e-mail albo strona www (najczęściej potrzebujemy akurat to czego kandydat nie podał i od razu powstaje problem).

4. Ukrywanie faktów i brak dat w wykształceniu i przebiegu kariery zawodowej. Przykładowo – kandydat przedstawia się jako socjolog, a brakuje informacji o wykształceniu, albo wykształcenie jest, ale bez dat. To samo dotyczy ścieżki kariery. Napiszę szczerze – bardzo takich CV nie lubię, budzą moje podejrzenia (ktoś chce coś ukryć, skoro nie podaje informacji ;). Rekruter ma też z nimi więcej pracy, bo musi te dane wydobyć od kandydata podczas rozmowy.

5. Brak informacji o zakresie obowiązków przy kolejnych stanowiskach pracy. Naprawdę warto je napisać, bo na etapie analizy CV przez rekrutera właśnie te informacje pokazują, czy kandydat ma doświadczenie i (potencjalnie) kompetencje oczekiwane na stanowisku, na które aplikuje. W przypadku stanowisk, gdzie liczą się zrealizowane projekty / budżety/ pozyskani klienci etc. również warto podać te informacje w CV (o ile nie są to dane poufne).

6. Zbyt dużo formy, zbyt mało treści. Ten punkt powiązany jest z punktem czwartym. Oczywiście lubię CV estetyczne (i ascetyczne, ale to rzecz gustu;)) w formie, ale nie jest dobrze, jeśli forma ma zdominować treść, szczególnie jeżeli celem jest zatuszowanie faktów. Wyjątkiem są stanowiska np. w branży reklamowej gdzie liczy się kreatywność – wtedy format CV pokazuje możliwości kandydata.

c.d.n.

Reklamy

2 Responses to “Krytyczne błędy w dokumentach aplikacyjnych – cz. 1”


  1. 1 Mateusz Maj 16, 2010 o 9:30 am

    W takim razie jak wpisać jeżeli ktoś przez pewien okres czasu był na zasiłku dla bezrobotnych lub ogólnie mówiąc… Zarejestrowany jako bezrobotny? Czy taki wpis nie psuje CV?

    • 2 aszczerba Maj 19, 2010 o 10:05 am

      Napiszę, jak wygląda to w praktyce i to jest moim zdaniem najlepsze rozwiązanie. Warto pozostawić daty zatrudnienia zgodnie z prawdą, a ten okres, który dotyczy braku pracy pozostawiłabym pusty, nie wspominałabym o zasiłku, bo nie jest to . Osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną z pewnością zapyta o tę lukę w CV, wtedy można opowiedzieć o etapie poszukiwania pracy.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s
Reklamy

%d blogerów lubi to: