Video CV

Wczoraj wpadł mi w ręce artykuł opublikowany przez Magazyn Pracodawcy Pracuj.pl (dostępny  Tutaj) na temat jednej z nowości w rekrutacji  czyli video CV. Sam temat nie jest nowy, bo u nas pojawia się co jakiś czas w mediach przy okazji wypowiedzi o niekonwencjonalnych sposobach prezentowania się przez kandydatów na etapie przesyłania aplikacji.  Zagranicą istnieją od kilku lat  serwisy, które takie rozwiązania umożliwiają i  promują, np. visual CV (aczkolwiek Visual CV jest czymś znacznie więcej niż tylko video CV) na naszym rynku też mamy możliwość skorzystania z serwisów oferujących narzędzia do stworzenia Video-CV.

Myślę, że nie jest to powszechna forma i na razie funkcjonuje jako jeden ze sposobów wyróżnienia się wśród innych kandydatów. Tylko raz, kilka lat temu,  miałam okazję zobaczyć prezentację w formie krótkiego filmu umieszczonego na youtube. Kandydat był obcokrajowcem, pracował wtedy na drugim końcu świata i wraz ze standardowymi dokumentami wysłał krótką prezentację o sobie, nagraną zwykłą kamerą.  Dzięki temu mieliśmy możliwość zobaczyć jak wygląda, w jaki sposób się komunikuje, na jakim poziomie zna angielski (akurat były to bardzo istotne kryteria rekrutacji) zanim przystąpimy do organizacji podróży do Polski. Kandydat dostał tę pracę :).

Wracając do samego  video CV – zgadzam się ze wszystkimi najważniejszymi kwestiami poruszonymi w materiale Pracuj.pl:

1. Pojęcie video CV jest szerokie i  na rynku funkcjonuje kilka form aplikacji  multimedialnych (min. tradycyjne CV w formie prezentacji z tekstem mówionym, filmy przypominające teledyski z kanydatem w roli głównej, wreszcie amatorsko lub profesjonalnie nagrane filmy , gdzie kandydat mówi sam o sobie).

2. Ta forma daje  możliwość wyróżnienia się (to na pewno) i zrobienia pierwszego wrażenia – ale z tym wiąże się  również pewne niebezpieczeństwo. Jeżeli w pierwszym wrażeniu kluczowe jest pierwsze 30 sekund, musi to być naprawdę przemyślany i  świetnie zrobiony film aby nie zmarnować tych 30 sekund.

3. Dopracowanie od strony formalnej jest kluczowe – lepiej w ogóle się za to nie zabierać, niż wysyłać film niedopracowany.

4. Trzeba pamiętać o kwestiach technicznych – plik nie powinien być zbyt ciężki aby nie obciążyć skrzynki osoby, do której wysyłamy CV i musi być wykonany w programie, który umożliwi otworzenie pliku przez inną osobę.

5. Treść musi być adekwatna do stanowiska, na które aplikujemy, powinna podkreślać profesjonalne umiejętości, w przypadku niektórych stanowisk również  kreatywność (np. w brażny reklamowej czy w mediach).

Moim zdaniem video CV to bardzo dobre uzupełnienie tradycyjnego CV. Raczej podkreśla  pewien potencjał kandydata i dostarcza  cennych informacji o kandydacie (ale nie wszystkich). Traktując video CV w ten sposób, otrzymujemy do dyspozycji naprawdę ciekawe i użyteczne narzędzie rekrutacyjne. Chętnie obejrzałabym taką wypowiedź, gdzie kandytat mówi o swoich doświadczeniach zawodowych i  np. wyjaśnia, dlaczego aplikuje na  stanowisko.

Video CV  w znacznym stopniu usprawniłoby też  proces screeningu aplikacji. Wielokrotnie miałam do czynienia z kandydatami świetnie wyglądającymi „na papierze”,  dobrze wypadającymi w rozmowie telefonicznej, a niedobrze prezentującymi się osobiście (i nie chodzi tutaj o sam wygląd kandydata).

Czy prezentacje multimedialne i filmy  zastąpią dokumenty tekstowe? Raczej nie w najbliższej przyszłości.

Reklamy

0 Responses to “Video CV”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
Reklamy

%d blogerów lubi to: