4 pokolenia pracowników we współczesnej organizacji / Radek Kołodziejczyk

W pokryzysowej gospodarce coraz bardziej widoczna  staje się rola kapitału ludzkiego przedsiębiorstwa. Jeżeli pracownicy stają się coraz ważniejsi dla organizacji, to myślę, że warto poruszyć temat związany z motywacją różnych pokoleń pracowników jakie we współczesnej organizacji występują.

Przeczytałem ostatnio bardzo ciekawą książkę amerykańskiego autora  Cam Marstona „Motivating the „What’s In it for Me” Workforce” . Według Marstona w chwili obecnej istnieją na rynku pracy cztery generacje pracowników, a mianowicie:

„Mature”– pracownicy urodzeni przed II Wojną Światową. Stanowią oni tylko 5% ogółu pracowników, gdyż większość z nich nie jest już aktywna zawodowo. Pracownicy należący do generacji „Mature”, są pracownikami zdyscyplinowanymi, dobrze zorganizowanymi, natomiast mało kreatywnymi. Na ukształtowanie się takich postaw w pracy wpływ miała armia, w której większość z tych pracowników służyła. Głównym motywatorem dla tej generacji pracowników jest po prostu możliwość pracy, gdzie mogą zarobić pieniądze pozwalające na godny byt.

„Baby Boomers”- pracownicy urodzeni między 1946 – 1964 rokiem. Obecnie na rynku amerykańskim stanowią oni 45% ogółu pracowników. Charakteryzując generację „Baby Boomers” w dwóch słowach, można ją określić jako ludzi „ciężko pracujących”. Pracownicy przypisani do tej generacji wychodzą z założenia, że aby osiągnąć sukces zawodowy należy ciężko pracować oraz być w swojej karierze zawodowej wytrwałym.  Poprzez ciężką pracę pracownicy z tej grupy  rozumieją poświęcenie się pracy na rzecz rodziny, przyjaciół, czasu wolnego. Średnia pracy takiego pracownika w dniu pracy waha się pomiędzy 10 – 13 godzin dziennie. Główne motywatory dla generacji „Baby Boomers” to:

a)Strach przed utratą pracy;

b)Motywacja finansowa;

„Generacja X” oraz „Generacja Millenials” (inaczej “Generacja Y”)– generacja X to pracownicy urodzeni pomiędzy 1965 – 1979 rokiem, natomiast generacja Millenials (“Y”) to pracownicy urodzeni między 1980 a 2000 rokiem. Są to generacje odmienne od poprzedzającej jej generacji BB. Główna różnica polega na podejściu do pracy. Mianowicie generacje X oraz Millenials potrafią zauważyć w swoim życiu coś więcej nie tylko pracę. Uważają, że praca jest ważna, natomiast nie najważniejsza, umieją rozgraniczyć pracę oraz życie prywatne. Oczywiście   pracownicy należący do tej grupy  chcą osiągać sukcesy w pracy,  z tym  że w odmienny sposób. Pracownicy X oraz Millenials znają swoją wartość, umieją walczyć o swoje prawa, przywileje oraz dążą do znalezienia pracy, w której będą czuli, że to jest to co właśnie chcieliby robić w życiu zawodowym.  Tyle na temat wspólnych cechów Iksów i Igreków. Jakie cechy natomiast różnią te dwa pokolenia ? Owa różnica polega zdaniem autorki na tym, iż pracownicy generacji Millenials dłużej odwlekają pełne usamodzielnienie się w życiu. To znaczy dłużej mieszkają wraz z rodzicami, gdyż aż 60 % amerykańskich studentów wraca do domu, aby mieszkać z rodzicami po zakończeniu edukacji. Inna różnicą jaką dostrzegłem  –  w życiu zawodowym Igreki poszukują osoby(szefa), która będzie ich prowadzić, nie kierować. Lojalność generacji Millenials oparta jest na osobie przełożonego, natomiast nie na całej organizacji, jak w przypadku Iksów.  Jest to różnica moim zdaniem dosyć zasadnicza. Niemniej zdaniem autorki, głównymi motywatorami pobudzającymi do działania obydwie te generacja są:

a)Możliwość rozwoju w pracy;
b)Zachowanie równowagi pomiędzy pracą a życiem zawodowym;
c)Atmosfera panująca w miejscu pracy;
d)Pieniądze, ale  w mniejszym stopniu niż u generacji Baby Boomers.

Po lekturze nasuwają mi się pytania:

Pomijając fakt, że generacje Iksów i Igreków wypierają stopniowo z rynku pracu pokolenie BB, to która z generacji pracowników jest w dzisiejszych pokryzysowych realiach bardziej przydatna organizacji? Czy jest to generacja Baby Boomers, pracująca długo i ciężko, jednak nie zawsze zadowolona ze swojej pracy? Czy też może generacje X oraz Millenials, chcące znaleźć złoty środek i zrównoważyć życie zawodowe oraz prywatne?

W jakim stopniu wzorzec amerykański ma odzwierciedlenie w realiach np. Polski?

W jakim kierunku idą dalej zmiany w postawach pracowników,  jaka będzie następna generacja pracowników przyszłości?

Radosław Kołodziejczyk

Reklamy

4 Responses to “4 pokolenia pracowników we współczesnej organizacji / Radek Kołodziejczyk”


 1. 1 Agnieszka Szczerba Listopad 2, 2010 o 8:26 pm

  Przedstawiciele wszystkich generacji są ważni z punktu widzenia funkcjonowania i rozwoju organizacji (stąd niezwykle istotne planowanie sukcesji), ale cztery generacje w jednej firmie to duże wyzwanie dla leaderów – inaczej się z tymi ludźmi rozmawia i inaczej się ich motywuje.
  Na fali zmian pokoleniowych pojawiają się nowe wyzwania i nowe podejście do problemu przywództwa, ten obszar będzie miał moim zdaniem kluczowe znaczenie.

 2. 2 Michal Listopad 15, 2010 o 7:03 am

  Fajny wpis. Choc patrząc po swoim roczniku (przełom gen. x-y), widzę przedstawicieli… wszystkich pokoleń, tzn. cech szczególnych tych pokoleń, w wieku x/y. Ale jasne, że pewne wspólne cechy wychodzą wszędzie i nazywanie całych pokoleń generacjami skutkuje przypisywaniem charakterystyk, które nie do wszystkich pasują.

  IMHO obecność wielu generacji pod jednym dachem firmy jest szansą. Gdy wszyscy jesteśmy podobni – to raczej zagrożenie, choć można czuc się miło. Bo mając różne potrzeby, można mieć ciekawy mix, który wyjdzie na dobre firmie, o ile jest dobrze „zarządzany”, mix, który w każdej z grup będzie pokazywał gdzie indziej swoje mocne strony.

 3. 3 Monika Listopad 16, 2011 o 6:26 pm

  Ciekawy artykuł. Chciałam tylko zauważyć, że książka o której mowa napisał autor, a nie autorka….- Cam Marston to mężczyzna…. 😉

 4. 4 Agnieszka Szczerba Listopad 16, 2011 o 6:43 pm

  Dziękuję 🙂 w imieniu gościnnego autora wpisu, poprawiłam błąd.
  pozdrawiam 🙂


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
Reklamy

%d blogerów lubi to: