Trendy HRM 2011 według Bersin & Associates cz.2

Kontynuuję temat trendów w zarządzaniu ludźmi, wytypowanych przez firmę doradczą Bersin & Assosiates. Link do pełnego raportu oraz mojego poprzedniego wpisu znajduje się tutaj

Talent Mobility Strategies

To nowe pojęcie (na razie nie odważę się szukać polskiego odpowiednika, więc pozostanę przy wersji angielskiej), zdaniem eksperów z firmy Bersin kluczowy  element w strategiach  przywództwa i zarządzania talentami.

Co dokładnie kryje się pod tym pojęciem?  Zdaniem ekspertów z Bersin & Associates „talent mobility” to proces „przesuwania” pracowników  pomiędzy kolejnymi rolami i stanowiskami na każdym z poziomów zarządzania (czyli proces podobny do tkz. „awansu poziomego”).  Aby taki proces powiódł się, organizacja musi wypracować transparentne podejście do oceny umiejętności i potencjału pracowników oraz  biznesowych potrzeb  organizacji.

Jedna z lekcji, które wynieśliśmy z kryzysu – żadna struktura organizacyjna nie jest stała. Firmy, które najlepiej poradziły sobie w kryzysie zastosowały metodę szybkich zmian – reorganizacji i przesuwanie pracowników do nowo tworzonych stanowisk.   Zdaniem ekspertów z Bersin & Associates  pojęcie „talent mobility”  zastąpiło zarządzania sukcesją jako kluczową strategię zarządzania talentami.

Ciekawa jest obserwacja ekspertów Bersina,  że organizacje z dojrzałymi planami sukcesji wdrażały transparentną kulturę „talent mobility”. Ludzie przemieszczają się w ramach struktury, są do tego zachęcani, a w organizacji tworzy się środowisko sprzyjające takiej dynamice zmian stanowisk. W tych organizacjach managerowie są uczeni, jak „przemieszczać” pracowników, tworzone są w tym celu specjalne   progamy, a strategie „talent mobility” uwzględniane w prowadzeniu rekrutacji wewnętrznych i zewnętrznych.

Social media zmienia rynek usług rekrutacyjnych

Ile pieniędzy wydają firmy na rekrutację?  Według badań Bersin &Associates są to ciągle gigantyczne koszty -800 – 1700 dolarów na  każdego zatrudnionego pracownika tzw. “cost per hire” (koszty ogłoszeń, działań employer branding, koszty zewnętrznych i wewnętrznych rekruterów i narzędzi). Według cytowanych badań Accenture, które planuje zatrudnić 60.000 ludzi w 2011 roku wyda na to 90 milionów dolarów.

Nie mówimy w tym momencie o kosztach w postaci biznesu utraconego poprzez nieobsadzenie na czas stanowisk.

Paradoksalnie jednakże, darmowe narzędzia społecznościowe są dostępne dla wszystkich, a z ich pomocą kandydaci stali się dostępni bardziej niż kiedykolwiek dotychczas.

Dla branży rekrutacyjnej oznacza to konieczność zmian. Również musi nauczyć się wykorzystywać najnowsze narzędzia komunikacyjne do wyszukiwania i przyciągania kandydatów. Zmiany muszą dotyczyć większej specjalizacji i dodawania wartości swoim klientom, ponad zwykłe pozyskiwanie CV, jak to ma często miejsce dzisiaj.

Pomimo tego, w mojej ocenie media społecznościowe nie są w stanie dokonać przysłowiowego “cudu”  i spowodować, że kandydaci dopasowani pod względem kompetencji do profilu stanowiska znajdują się nagle sami, jeżeli tylko dopasujemy do poszukiwań odpowiedni kanał- czytaj: odpowiednie narzędzie społecznościowe.

Rekruterzy wewnętrzni będą coraz ściśej współpracować ze specjalistami od marketingu, aby zbudować tzw. „total candidate experience”  (to kolejne nośne pojęcie z ostatnich miesięcy).

Autorzy podkreślają coraz większą rolę w rekrutacji wideokonferencji, narzędzi on-line do assessmentów czy nowatorskich form CV (np. w postaci wideoprezentacji).

c.d.n


Reklamy

3 Responses to “Trendy HRM 2011 według Bersin & Associates cz.2”


  1. 1 Michal Styczeń 14, 2011 o 4:17 pm

    No właśnie, ta elastyczność i mobilność, a kultura polska… znowu nam jakoś nie po drodze, bo my tak mocno boimy się zmian… UAI, czyli unikanie niepewności jedno z największych na świecie. ale oczywiście – kultura organizacyjna w dużej mierze neutralizuje narodową. a jeśli nie w dużej, to w dużym stopniu 😉

  2. 2 aszczerba Styczeń 18, 2011 o 2:08 pm

    @ Michał – Ciekawie piszesz o tych kulturach? Czy będzie coś więcej na ten temat? 🙂

  3. 3 Michal Styczeń 18, 2011 o 2:57 pm

    Będzie, napisałem spory artykuł na ten temat – czekam aż go opublikują i wtedy umieszcze na blogu. Kwestia 2-3 tygodni mam nadzieję. 🙂


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
Reklamy

%d blogerów lubi to: