Dlaczego nie otrzymujesz odpowiedzi po wysłaniu CV?

Nie będę doradzać, jak napisać dobre CV i list motywacyjny, bo na ten temat powstało już  szereg  poradników. Jeżeli stworzyłeś  modelowe CV i aplikujesz na ogłoszenia, a twój telefon nadal milczy, sprawdź, czy nie popełniasz któregoś z błędów:

1. Aplikowanie na stanowiska  niezwiązane z dotychczasowym doświadczeniem zawodowym bez zamieszczenia odpowiedniego komentarza.  Jeżeli chcesz zmienić  ścieżkę zawodową, napisz o tym w CV.  Napisz też o  umiejętnościach i doświadczeniach z poprzednich miejsc pracy, które twoim zdaniem odpowiadają wymaganiom zawartym w opisie stanowiska pracy, na które aplikujesz.  Treść ogłoszenia jest często sformułowana dosyć ogólnie, ale warto zastanowić się i poszukać informacji jak wygląda praca na takim stanowisku i które umiejętności warto podkreślić. 

2. Luki w CV. Każdy może mieć przerwy w historii zatrudnienia, natomiast nie warto ich przemilczać licząc, że nie zostaną zauważone.  Do dłuższych przerw należy w jakiś sposób się odnieść. Jest to lepsze rozwiązanie, niż pozostawienie osobie czytającej dokumenty „wolnej ręki” do tworzenia hipotez i dowolnych interpretacji.

3. Pomijanie pól w formularzu aplikacyjnym  i niepodawanie wystarczająco szczegółowych informacji.  Jeżeli pracodawca wymaga  wypełnienia formularza w systemie informatycznym (częsty przypadek w przypadku międzynarodowych firm), wypełnij formularz rzetelnie. Pytania nie zostały ułożone przypadkowo, a zgromadzone informacje są analizowane przez osoby zajmujące się rekrutacją i jest to pierwszy etap oceny i selekcji kandydatów.  Jeżeli nie udzielasz odpowiedzi na wszystkie pytania, przekazujesz mniej informacji o twoich kompetencjach i automatycznie możesz zostać oceniony niżej w porównaniu z innymi aplikującymi kandydatami.

4. Nieczytelny format CV. W przypadku większości  stanowisk pracodawcy i agencje rekrutacyjne  wymagają  standardowych dokumentów. CV z rozbudowaną grafiką i niestandardowym układem nie sprawdza się na etapie “screeningu” czyli szybkiego czytania dokumentów. Wyjątkiem mogą być tutaj stanowiska związane z pracą o charakterze artystycznym (np. grafik).

5. Brak numeru telefonu lub adresu mailowego  w CV.  Pomimo tego, że CV kandydatów  trafiają do baz danych (często w sposób  zautomatyzowany), lepiej podać  dane kontaktowe   w dokumentach aby uniknąć sytuacji związanych z wadliwym działaniem systemu,  np. nie dołączeniem  automatycznie adresu e-mail kandydata.

6. Brak klauzuli o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Zgodnie z obecnym stanem prawnym zgoda kandydata jest niezbędna aby dane zawarte w dokumentach aplikacyjnych  mogły być przetwarzane przez pracodawcę /agencję pracy. Brak zgody oznacza wykluczenie z procesu rekrutacji, ponieważ takie dokumenty nie mogą być przechowywane ani przekazywane do innych podmiotów.

7. Wysłanie CV do niewłaściwej osoby. Jeżeli zdarza Ci  się omijać kontakt z działem HR i przesyłasz swoje dokumenty bezpośrednio do osoby  z działu  do którego aplikujesz (pomijając adres podany do wysyłania CV), proces rekrutacji może się wydłużyć.  Jeżeli w rekrutację zaangażowane są osoby z działu HR, Twoje CV zostanie przekazane do nich. 

 

Reklamy

0 Responses to “Dlaczego nie otrzymujesz odpowiedzi po wysłaniu CV?”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s
Reklamy

%d blogerów lubi to: