Coraz więcej specjalistów wybiera pracę na kontrakt

Praca projektowa, “na kontrakt”   była  powszechnie  kojarzona (np. w pokoleniu 50+)   z wykonywaniem  tkz. wolnego zawodu (reprezentowanego przez artystów, lekarzy, prawników czy dziennikarzy). Celowo używam czasu przeszłego, bo w ostatnich latach pojęcie “wolny zawód” nabrało szerszego znaczenia. Pracę projektową, czy bycie freelancerem wybiera coraz więcej osób z różnych grup zawodowych.

Co ciekawe, ten trend dotyczy również stanowisk pracy, które we wcześniejszych latach funkcjonowały prawie wyłącznie w modelu pracy na etat.

Nie jest nowością, że wrasta  liczba specjalistów IT, wybierających model pracy na kontrakt (co koreluje ze wzrostem usług outsourcingu IT na polskim rynku). Pracę projektową wybiera też  coraz więcej specjalistów HR. W tym modelu, jako “interim managerowie”  pracują również managerowie średniego i wyższego szczebla.

Jakie są zalety pracy projektowej? 

Różnorodność

Dzięki angażowaniu się w  projekty  realizowane  dla różnych organizacji, powtarzalność  realizowanych zadań i przewidywalność pojawiających się problemów nie jest tak często spotykana jak w modelu pracy na etat. Każdy projekt to nowe wyzwanie:  zespół /  zadania /  kultura organizacyjna.

Rozwój zawodowy

Poprzez samodzielne decydowanie o tym, w jakie projekty się  angażują, pracownicy kontraktowi wpływają na to, jak rozwijają się ich umiejętności (które i w jakim stopniu).

Pieniądze

Zewnętrzni specjaliści mogą liczyć z reguły na wyższe wynagrodzenie niż w przypadku analogicznych zadań wykonywanych na etat. 

Elastyczność

To specjalista decyduje o tym, ile czasu w ciągu roku przeznacza na pracę zawodową. Pomiędzy projektami może zaplanować dłuższe przerwy. Pracę projektową można też wygodnie łączyć,  np. z opieką nad dziećmi. Doceniają to przedstawiciele pokolenia „Millenials”.

Wydłużenie aktywności zawodowej

Praca projektowa jest często ciekawą opcją dla tych specjalistów, którzy są  w wieku emerytalnym, ale  chcieliby pozostać  aktywni zawodowo. Jest to alternatywne rozwiązanie do pracy na etacie, dające więcej elastyczności w regulowaniu zaangażowania i obciążenia pracą zawodową.

Reklamy

0 Responses to “Coraz więcej specjalistów wybiera pracę na kontrakt”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
Reklamy

%d blogerów lubi to: