7 wskazówek dla kandydatów jak współpracować z rekruterem

Praca rekrutera agencyjnego to zawsze wyścig z czasem.  Aby osiągać dobre wyniki  (czyli  doprowadzać do zatrudnienia ustalonej liczby kandydatów miesięcznie) rekruter musi umiejętnie nadawać priorytety swoim zadaniom i organizować swój czas.  W większości przypadków prowadzi jednocześnie kilka różnych procesów rekrutacyjnych. W przypadku  agencji specjalizujących się w rynku IT i finansowo-księgowym, do których należy G-Force ta liczba jest większa i waha się na poziomie kilkunastu otwartych rekrutacji przypadających  na jednego rekrutera.

Efektywna współpraca rekrutera i kandydata  znacznie ułatwia przejście całego procesu, obniża stres (dla obu stron) i dobrze rokuje na przyszłość, jeśli ten proces nie zakończy się sukcesem.

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, co robić, a jakich zachowań  unikać jeśli bierzecie  udział w rekrutacji prowadzonej przez agencję.

 

1. Szanuj czas (swój i drugiej osoby). Jeśli umawiasz się z rekruterem na określony dzień odnośnie  przesłania rozszerzonej wersji CV, wykonania  zadania czy przygotowania listy projektów,  dotrzymaj słowa.  Dopóki nie wywiążesz się z zobowiązania, będziesz stać w miejscu w tej rekrutacji. Konieczność przypominania generuje rekruterowi  dodatkową pracę (nikt tego nie lubi), ale przede wszystkim wzbudza wątpliwości odnośnie  motywacji  kandydata do udziału w rekrutacji i źle wpływa na dalszą ocenę.

2. Nie koloryzuj w CV i podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Rekrutacja jest procesem kilkuetapowym   i prędzej czy później wszystkie nieścisłości ujrzą światło dzienne. Jeżeli nie znasz się na określonych obszarach, lepiej powiedzieć to otwarcie.

3. Trzymaj   kontakt z rekruterem w bieżących kwestiach.  Proces rekrutacyjny może toczyć się dynamicznie i od tego czy odbierzesz na czas telefon od rekrutera może zależeć w jakim czasie zapadnie decyzja odnośnie Twojej osoby.    Jeśli nie możesz  prowadzić rozmowy przez telefon, napisz smsa lub  oddzwoń. Jeśli planujesz wyjazd, ustal z rekruterem kiedy będziesz ponownie dostępny. Rekruter poinfomuje o tym fakcie klienta.

4. Jeżeli musisz odwołać lub  przełożyć umówione spotkanie, zrób to z odpowiednim wyprzedzeniem i w odpowiedniej formie.  Poza wypadkami losowymi, odwoływanie spotkań  sms’em na 10 min przed jest naprawdę w złym tonie i nie świadczy dobrze o motywacji kandydata do udziału w rekrutacji.

5. Jeśli uczestniczysz w kilku procesach rekrutacyjnych jednocześnie (lub zacząłeś w nich uczestniczyć w międzyczasie),  powiedz to rekruterowi. Nie wpłynie to na ocenę Twoich  kompetencji  w kontekście prowadzonej rekrutacji, a pozwoli przygotować się rekruterowi i pracodawcy na ewentualną sytuację, w której będziesz potrzebować więcej czasu na podjęcie decyzji lub zrezygnujesz z udziału w rekrutacji.

6. Otwarcie i im wcześniej tym lepiej  rozmawiaj z rekruterem o tym,  co podoba Ci się w stanowisku, o które się ubiegasz, a co  budzi Twoje wątpliwości.  Jeżeli rekruter wie, na czym Ci zależy lub jakich informacji potrzebujesz, jest w stanie rozmawiać z klientem o stanowisku pracy i warunkach w sposób szczegółowy  i może podjąć próbę ich  negocjacji.

7. Jeżeli uczestniczysz w rekrutacji i  wiesz już,  że z dużym prawdopodobieństwem nie  przyjmiesz oferty klienta (bo na przykład zabiega o Ciebie obecny pracodawca lub otrzymałeś inną propozycję, która spełnia Twoje oczekiwania albo masz zupełnie nowy pomysł na Twoją karierę) przekaż tę informację rekruterowi tak szybko jak to możliwe . Nie marnuj czasu rekrutera i klienta na udział w procesie do końca ( po to aby odrzucić złożoną ofertę) Lepiej jest zakończyć rekrutację wcześniej, a wszyscy zyskają czas na doprowadzenie swoich zadań do końca.

 

Reklamy

0 Responses to “7 wskazówek dla kandydatów jak współpracować z rekruterem”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
Reklamy

%d blogerów lubi to: